Bohužel je bereme jako zrůdy

26. prosince 2014 v 21:37 | Tee |  Svět kolem nás
Tento článek bude o celkem vážné tématice. Ano měla jsem takové kamarády které tento typ lidi měli za zrůdy, ale uvědomte si že oni za to nemohou.
I taková holčička pro někoho může být zrůdou. Jenom kvůli tomu, že nevypadá jako normalní holčička. Má totiž downuw syndrom. Těmto lidem se většinou říká mongolové. Ani nevím proč. Mají hold jiné rysy než normální rysy. A to je právě to proč někteří lidé je považují za zrůdy. Zase jsme tady u strachu. Když vypadá někdo jinak tak se ho většinou chceme zbavit, protože nevíme co si o nich máme myslet. Ale stačí snad někoho poznat a né je odsuzovat. Tenhle typ lidí radši dáváme do ústavu. Ano mají se tam asi lépe, protože jsou mezi lidmi co jsou tak nějak stejný jako oni. Al stejně kdyby jste někoho viděli na ulici a měl tento syndrom asi by jste se na něj koukali trochu divně. A neříkejte že jste to nikdy nudělali. Já jsem to přestala dělat a proč vám povím zachvilku. Nemůžeme přeci někoho odsuzovat jen kvůli tomu že vypadá jinak. To by jsme mohli koukat takhle na všechny protože všichni jsme vzhledem jiný, ale tady se jedná o to, že mají něco prostě něco navíc než ostatní lidé. A když se narodí takové dítě je jasné že nemájí moc velkou šanci na normální život, ale snad by jsme se na ně mohli koukat normálně a né se jich bát. A nebo se jich ani nebojíme, ale prostě když jsou jiní tak se prostě pomlouváme a odsuzujeme je. Moc to nechápu, ale je to prostě tak. A vůbec to nesouvisí s dikriminací, ale se strachem. A není to stejné jako s romi. Oni mají jenom jinou barvu pleti, ale tyhle lidi jsou odlišný skoro ve všech směrech. Chtěla bych vidět jak si třeba poradí někdo kdo zjistí, že má takovou poruchu že němá tak vyvinuté myšlení jako ostatní a pořád se bude chovat jako malé dítě. Kdo se o něj postará asi nikdo, protože rodiče tady bohužel nebudou napořád a také kdo by takového člověka chtěl za partnera. Nikdo ani já né. Nemyslím to zle, ale připadalo by mi to, že by jsem se pořád o něj starala jako o dítě. A každá holka chce aby o ní bylo postaráno.

Proč už takové lidi neberu jako zrůdy. Sama mám dva postižené sourozence. Moje sestra má autismus. To je nemoc která vyžaduje určitý režim a jste upnutí na jednu věc. Moje sestra je upnutá na knížky. Sice jí nezajímá obsah, ale prostě i když jde spát potřebuje mít vedle sebe aspoň jednu. A když jsme šli do trafiky tak i časopisy bere jako knížky. Jsou tam písmena tak je to celkem normální ne? Ale nejhorší je když nedostane to co chce. Samozřejmě potom začne dupat. No ale o na za to nemůže prostě se tak už narodila. Není to tím že by byla rozmazlená, ale je na ty knihy prostě upnutá a tak si chce rozšířit sbírku. Ano o těchto dětech se říká že jsou hodně chytré. Ano je to tak moje sestra je chytrá. Ale na co jí to bude když se na ní skoro všichni koukají jako na zrůdu? A ještě k tomu má asi osm dioptrií takže skoro nevidí na jedno oko. A nejhorší asi co je, že ani neví kdy vás něco bolí. Ona nemá prostě cit jako normální děti. Takže když mě objímala tak mě skoro uškrtila ano byla jsem celkem překvapená, ale stačilo jí říct opatrně a zmírnila. A já vám něco řeknu je to hodně hodná holka a nikdy nic neudělal schválně. Nikdy by jsem jí za nic neviměnila i když se skoro nevidíme jsem rádá i za tu chvíli co se vidíme a vím, že z ní vyroste krásná holka.

A můj brat je upoutaný na invalidní vozík. Je mi ho hodně líto, protože nikdy nezažije takové dětství které si zaslouží. Chtěla by jsem ho vidět běhat za míčem. Sport on miluje, ale jedině kde si ho může zahrát je na herní konzoli. Je to hodně smutné. I jeho vlastní otec ho vlastně ani nechtěl. Ne nemáme stejného otce. Když jim řekl doktor že nebude chodit, tak jeho otec řekl co si o mě lidé pomyslí když s ním půjdu po ulici. Panebože co to má jako být. Je to snad jeho dítě. Sice s postižením, ale je to pořád jenom dítě. A jako kdyby za to lidé mohli. Když se tak někdo narodí tak za to nemůže. Je to prostě v genech. Já s nejmadší brácha nemáme žádné fyzické vady, ale je jasné že nás něco dušebního určitě postihne. A nikdy nevíte kdy se taková nemoc může projevit.

Ale co je asi nejhorší je že kolem druhé světové války se pořádali přehlídky zrůd. Tak zváné Freak Show. Kdo zná American horror story tak moc dobře ví o čem mluvím. Jenom ti lidé byli jiný a hnedka je strkali do syrotčinců a později do blázinců. Ale nevím jestli se tam zrovna v té době měli lépe. Určitě jste někdy slyšeli o vousaté dámě. Tak co někomu narostli vousy, ale kdo by mohl chápat to, že ženě narostly vousy. Nikdo to nechápal. Tak jí radši strčili tam kde by se měla cítit jako doma a mezi svými. A nejlépe se na takové lidi dali svádět vraždy. Prostě byli jiný a tak je jasné, že budou i jiní uvnitř že budou zabíjet jenom oni. Ale většinou to bylo jenom obvinění a když se na ně někdo kouknul hnedka nabyl dojmu, že už to tak bude, protože je ten člověk jiný. Tyhle lidé byli a budou asi odsuzovani do konce naší existence a je to celkem smutné.

Hodně lidí se na takové přehlídky zrůd chodilo koukat. Asi jenom kvůli tomu aby zjistili jak si příroda mlže vyhrát s lidským osudem. Ale v co jenom doufám, že takové přehlídky už zmizeli a nikdy už nebudou součástí naší kultury. Tak doufám, že takové předsudky nemáte. Tak good luck.
Tee
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dominika Dominika | Web | 26. prosince 2014 v 21:52 | Reagovat

Je to vážně smutné, že tyto děti, lidi odsuzujeme.. Studuju zdravotnickou školu a tak s těmito lidmi se setkávám velice často, ale samozřejmě nejen s těmito případy. Nedávno jsem taky psala tématickou práci o hluchoněmých lidech, taky jsou indisponováni od společnosti. Ale já přesně lidi s různým postižením mám jako vzory, jsou daleko silnější než my ostatní, dokážou žít s tím, co my si vůbec nedokážeme připustit. A většina z nás jim jen tupě ubližuje, nad tímto by se měl každý sám zamyslet a srovnat své hodnoty, protože i lidi s nějakým postižením ty hodnoty mohou mít daleko vyšší než tupci, kteří je odsuzují . :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama